Jaké jsou nejčastější podtypy NHL?
DLBCL je nejčastějším podtypem agresivního NHL a představuje 40 % diagnostikovaných případů NHL.
1
Folikulární lymfom je nejčastějším podtypem indolentního lymfomu a představuje přibližně 20 % diagnostikovaných případů NHL.
1
Folikulární
lymfom
Difúzní velkobuněčný B-lymfom
Jak se liší nádorové buňky u jednotlivých podtypů?
DLBCL patří mezi lymfomy pocházející z B-lymfocytů. Nazývá se difúzní, protože nádorové buňky jsou rozptýlené uvnitř nádoru a ničí normální strukturu lymfatické uzliny nebo jinou tkáň postiženou tímto podtypem lymfomu.
4
Folikulární lymfom patří mezi lymfomy pocházející z B-lymfocytů. Nazývá se folikulární, protože nádorové B-lymfocyty se shlukují do folikulů (kruhů).
3
Folikulární
lymfom
Difúzní velkobuněčný B-lymfom
Jak rychle nemoc postupuje?
Pro DLBCL je charakteristické, že je agresivní, protože nádorové lymfocyty se množí rychle a bez okamžité léčby končí úmrtím pacienta. Pokud není DLBCL léčen, střední doba přežití je kratší než 1 rok.
1
Folikulární lymfom je indolentním podtypem NHL. To znamená, že nádorové lymfocyty se množí pomalu. Pacienti mohou žít s folikulárním lymfomem mnoho let a pokud se u nich neprojevují žádné příznaky související s lymfomem, není nutné zahajovat léčbu okamžitě.
1
Folikulární
lymfom
Difúzní velkobuněčný B-lymfom
Kdy jsou pacienti obvykle diagnostikováni?
DLBCL je agresivním podtypem lymfomu, a proto se známky nemoci jako například zvětšené lymfatické uzliny obvykle projeví brzy. Difúzní velkobuněčný lymfom může postihovat i jiné orgány mimo lymfatický systém. Přibližně 40 % pacientů je diagnostikováno v časném stádiu onemocnění, kdy je prognóza lepší.
6
Příznaky folikulárního lymfomu se často objevují postupně a pacienti jim proto nevěnují pozornost. Z tohoto důvodu je až 80 % pacientů diagnostikováno v pokročilém stádiu onemocnění.
5
Folikulární
lymfom
Difúzní velkobuněčný B-lymfom
Jaký je průběh onemocnění?
DLBCL zpočátku dobře reaguje na léčbu a ve více než 60 % případů může být vyléčeno.
7
Pacienti, u kterých dochází k relapsu, mají špatný výhled na přežití, ale ti, kteří zareagují na léčbu a nedojde u nich k relapsu během dvou let, mají podobnou očekávanou délku života jako zdraví lidé ve stejném věku.
7
I když folikulární lymfom reaguje na počáteční léčbu, obvykle se s určitým časovým odstupem vrací a s rostoucím počtem relapsů (návratů lymfomu) je jeho léčba obtížnější.
1
K relapsu může dojít kdykoli, i po mnoha letech v remisi.
Folikulární
lymfom
Difúzní velkobuněčný B-lymfom
Jaké jsou nenaplněné klinické potřeby?
Cílem léčby DLBCL je úplné vyléčení pacientů. Jsou zapotřebí nové možnosti léčby, které zvýší celkový počet vyléčených pacientů již první linií léčby a dále zlepší dlouhodobé výsledky u pacientů, u kterých je léčba první linie neúspěšná.
9
V současné době neexistuje lék na úplné definitivní vyléčení folikulárního lymfomu tak, aby se nikdy nevracel a současně neměl žádné nežádoucí účinky. Cílem současných léčebných postupů je maximálně prodloužit dobu do návratu onemocnění. Pro zlepšení dlouhodobých výsledků je nezbytná léčba, která by dle možností symptomy odstranila nebo alespoň minimalizovala a udržela pacienty v remisi co nejdéle.
8
Folikulární
lymfom
Difúzní velkobuněčný B-lymfom